
Obecnie używanie w działalności urządzeń elektronicznych różnego typu jest właściwe dla większości firm funkcjonujących na rynku. Poza prywatnymi firmami z urządzeń tych korzystają także instytucje publiczne. Dotyczy to oczywiście tych instytucji, które świadczą dla obywateli (petentów) konkretne usługi odpłatne. Usługi takie świadczy dla ludzi np. urząd miasta. Urzędy te są wyposażone w urządzenia, które umożliwiają im rozliczenie usług zrealizowanych dla petentów oraz przyjęcie od nich płatności. Rzecz jasna urządzenia te mogą pełnić także inne funkcje, ale funkcja rozliczenia usług zrealizowanych dla petentów jest najważniejsza. Wszak urząd powinien być nastawiony na petenta i jego sprawę. Jak konkretnie może wyglądać kwestia wykorzystania urządzeń elektronicznych przez urzędy miasta?
Przykładem takich urządzeń mogą być kasy fiskalne. Są to urządzenia wykorzystywane właśnie do rozliczeń z petentami. Wygląda to tak, że osoba, chcąc załatwić konkretną sprawę, za którą musi zapłacić, otrzymuje z odpowiedniego „okienka” numerek albo opis sprawy. Z tym idzie do kasy, tzn. pomieszczenia, którego pracownicy zajmują się właśnie przyjmowaniem płatności od petentów. W kasie dana osoba dokonuje płatności, oczywiście na wyznaczoną z góry kwotę. Z kasy otrzymuje potwierdzenie zapłaty, z którym wraca do „okienka”, przy którym może załatwić swoją sprawę.
Ale kasy fiskalne mogą też być przydatne w innych celach. Może w grę wchodzić drukowanie raportów okresowych, które są bardzo ważne z punktu widzenia urzędu, organów kontroli, a także samych obywateli. Raporty te mogą dotyczyć okresu tygodnia, miesiąca, a nawet jednego dnia. Wszystko zależy od konkretnego urzędu, od jego aktualnych potrzeb, itp. Jeśli chodzi o społeczną kontrolę nad wydatkami danego urzędu i jego dochodami, raporty takie również przydają się do zaprezentowania transparentności finansów urzędu.
Nowoczesne kasy fiskalne posiadają funkcję drukowania takich raportów. Oczywiście samo drukowanie nie jest niezbędne, bo czasem owe raporty mogą być po prostu zapisane w pamięci kas. Można wówczas do nich powrócić, kiedy zajdzie taka potrzeba i wydrukować je w odpowiednim czasie.